Този сайт използва бисквитки. Допълнителна информация. - Разбрано.
Българската търговско-промишлена палата започна работа по проект за устойчива заетост и превенция на текучеството на работната сила. Проектът е със срок 33 месеца, обхваща работодателите, заетите лица, браншови организации, бюрата по труда и граждани – това каза при представянето председателят на УС на БТПП Цветан Симеонов. Той е част от операцията „Съвместни действия на социалните партньори” и има за цел да допринесе за подобряване на качеството на управлението на човешките ресурси, като се установят причините за текучеството на работната сила и се създаде механизъм за контрол, превенция и противодействие на това текучество в предприятията.
Беата Папазова, която е ръководител на проекта, обясни защо БТПП се ангажира с това предизвикателство. При приет „естествен оборот” на персонала от 5%, допустимо нормално ниво на текучеството до 10%, в България този процент е 18%. Още повече при другите негативни ефекти от текучеството, като прекъсване на процеса на гладко и устойчиво предаване на експертиза и умения от по-опитните към по-младите и с недостатъчен опит специалисти. В този смисъл се включва и възникване на нарушения в екипността на работата, както и ограничаването на възможностите за иновативност и нови идеи, носители на които са предимно млади хора. Още повече текучеството създава допълнителна ангажираност на ръководствата на фирмите и на експертите от отдел „Човешки ресурси” да обябяват конкурси и да подбират и назначават нови хора.
Цветан Симеонов постави акцент върху принципа на коректност при работодателите при подбора на кадрите – т.е. да инвестират в подготовката на свои кадри, а не да „крадат” кадри от фирми, които вече са инвестирали в тяхното развитие.
От своя страна Папазова очерта очакваните резултати при провеждането на национално проучване на причините за текучеството на работната сила в предприятията и на факторите, определящи динамиката и трендовете му, адресирано към работодатели, заети лица и браншови организации, което ще обхваща 6500 респондента във всички 28 области на страната плюс градовете Казанлък и Гоце Делчев.