Назад

Информация за работодатели, наемащи на работа бежанци

Процедури, необходими документи и изисквания към тях


Украинци и членове на техните семейства с предоставено право на временна закрила на основание чл. 1а, ал. 3 от Закона за убежището и бежанците,  имат право да работят у нас без разрешение за достъп до пазара на труда. Лицата, които имат статут на временна закрила, могат да се регистрират като търсещи работа лица в дирекция „Бюро по труда” по постоянен или настоящ адрес на пребиваване. Допълнителва информация за процедурата за получаване на временна закрила може да намерите тук

Гражданите на Украйна могат да получат достъп до българския пазар на труда с цел работа и по следните облекчени процедури:

Заетостта на хора, които притежават необходимите документи, удостоверяващи български произход, се регламентира с регистрация в Агенцията по заетостта. Те трябва да имат и трудов договор с местен работодател за период от минимум 6 месеца. Допълнителна информация за процедурата може да намерите тук 

Украинските граждани имат право на  сезонна работа до 90 дни в селското, горското и рибното стопанство, хотелиерството и ресторантьорството в България без прекъсване в рамките на 12 месеца. За целта е необходима регистрация в Агенция по заетостта въз основа на подадена от работодателя декларация. Допълнителна информация за процедурата може да намерите тук

Украинските граждани, които са подали молба за международна закрила и производството не е приключило до три месеца от подаването на молбата поради независещи от тях причини, имат право да работят в България без разрешение за работа до приключването на процедурата. Декларирането на заетостта на украинци, ползващи се с права по Закона за убежището и бежанците се извършва от местния работодател, който ги е наел с трудов договор.

Процедура за деклариране на заетост на граждани на трети държави, ползващи се с права по чл. 29, ал. 3 от Закона за убежището и бежанците се осъществява чрез деклариране на заетостта в Агенция по заетостта /АЗ/ за срок до приключване на производството по реда на Закона за убежището и бежанците /ЗУБ/.    

Декларирането на заетостта се извършва от местен работодател, наел по трудово правоотношение по смисъла на Кодекса по труда, граждани на трети държави, ползващи се с права по чл. 29, ал. 3 от ЗУБ.

І. Условия за деклариране на заетостта.

Условията и редът за деклариране на заетостта на чужденците са определени в Глава втора „Трудова миграция от трети държави”, Раздел VІІІ „Деклариране на заетост на граждани на трети държави” на правилника за прилагане на Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност /ЗТМТМ/.

Декларирането на заетостта се извършва при спазване на следните условия:

Гражданинът на трета държава притежава валидно разрешение за пребиваване, издадено от органите за административен контрол на чужденците във връзка с наличие на обстоятелства по чл. 29, ал. 3 от ЗУБ;

Чужденецът има трудов договор, сключен по условията на българското законодателство с местен работодател за срока на разрешеното пребиваване.

ІІ. Необходими документи и изисквания към тях.               

Документите за деклариране на заетостта са посочени в чл. 36, ал. 2 на Правилника за прилагане на ЗТМТМ. Те се подават от работодателя в Дирекция „Бюро по труда” по месторабота.  

Необходими документи за деклариране на заетостта:

1. Декларация по образец – Приложение № 7 ;

Декларацията се подава в 2 екземпляра в оригинал, с описани приложени документи, подпис и печат от работодателя. На гърба се съдържа списък на чужденците, с посочени имена на български език и латиница, дата на раждане, № на паспорта, длъжност и продължителност на заетостта /от…….. до……./.

Началото на заетостта е преди подаване на декларацията от работодателя. Продължителността на заетостта е съобразена със срока на валидност на документа за пребиваване на работника-гражданин на трета държава.

2. Заверено от работодателя копие на срочен трудов договор, сключен по условията на българското законодателство, за длъжност с код по НКПД, подписан от страните и съобразен с крайния срок на разрешението за пребиваване на работника-гражданин на трета държава.

3. Копие на валиден документ за пребиваване на работника-гражданин на трета държава.

4. Служебна бележка, издадена от Държавната агенция за бежанците при Министерски съвет, за наличие на обстоятелства по чл.29, ал. 3 от ЗУБ.

ІІІ. Процедурна последователност

1.   Деклариране на заетостта в Дирекция „Бюро по труда”:

Декларирането на заетостта се извършва от работодателя в 7-дневен срок от началото на заетостта и се потвърждава чрез заверка на декларацията с входящ № на дирекция „Бюро по труда”, като на вносителя се връща заверен екземпляр.

В случай че на работника-гражданин на трета държава бъде издаден документ за продължително пребиване с нов срок на валидност, процедурата се повтаря до получаване на разрешение за постоянно пребиваване на чужденеца на територията на Р. България.

2. Уведомяване на ИА „Главна инспекция по труда” /ИА ГИТ/:

В 7-дневен срок от действителното започване на работа на чужденците, работодателите са длъжни да уведомят съответната териториална дирекция на ИА ГИТ, като попълват специални бланки по образец, публикувани на официалната страница на ИА ГИТ(http://www.gli.government.bg/page.php?c=66) .

ИА „Главна инспекция по труда” осъществява специализирана контролна дейност във връзка със заетостта на чужденци на територията на Република България, в рамките на която контролните органи имат право да посещават всички обекти, където се осъществява работа, както и да изискват лични документи, включително и от пребиваващите и работещите там чужденци.

Приложение: Контролният лист – опис и начин на подреждане на документи, изисквани при деклариране на заетост на граждани на трети държави

 


06.04.2022 г.

Още новини:

Видео:

Назад