Този сайт използва бисквитки. Допълнителна информация. - Разбрано.
Съветът на Браншовите организации при БТПП организира семинар на тема: „Одобрени икономически оператори /ОИО/ - същност, предимства, начин за кандидатстване“. Темата е изключително важна и актуална за търговците, осъществяващи външнотърговска дейност.
Лекторът, Илияна Цоловска – директор на Дирекция „Последващ контрол“, ЦМУ на Агенция „Митници“, представи пред участниците – браншови организации и техни членове, същността на ОИО - програма на ЕС за осъществяване на партньорство между митническия орган и икономическия оператор (ИО). Целта на тази програма е да повиши сигурността на международната верига на доставки и да улесни законната търговия, да спомага за развитие на дигитализацията и автоматизацията на митническите процедури, да осигури по-добро управление на риска - защита на гражданите на ЕС и в частност на гражданите на Р България; да съдейства за реализиране на реформата в администрацията, за утвърждаване на ролята й в международната търговия, развитие на капацитета и по-добро обслужване на клиентите. Предвижда се до 2038 г. да се премине към пълна дигитализация и автоматизация на процедурите.
Акцент в презентацията бе поставен върху предимства за фирмите, регистрирани като ОИО:
За статут на ОИО могат да кандидатстват търговците, установени на митническата територия на Съюза, които са част от международната верига на доставки и участват в свързани с митниците операции..
Статутът на ОИО се предоставя под формата на сертификат, който се издава от Митническите органи – за Р България сертификат за ОИО се издава от Агенция „Митници“, Централно митническо управление /ЦМУ/.
Митническите органи могат да издават следните видове сертификати:
И двете разрешения могат да бъдат притежавани едновременно.
За регистрирация като одобрен икономически оператор е необходимо:
Критерии за издаване на разрешение:
Митническият орган разглежда заявлението и приложенията към него и извършва съответните проверки – първоначална и за изпълнение на условията и критериите за предоставяне на статут на ОИО.
Решението обикновено се взема в рамките на 120 календарни дни от датата на приемане на заявлението
Срокът на валидност на сертификата ОИО е неограничен.
Ако в резултат от извършена проверка от страна на митническите органи, след издаването на сертификата за ОИО са установени недостатъци, статутът на ОИО може да бъде временно прекратен. Сертификатът за ОИО може да бъде отменен.
Участниците в семинара изразиха задоволство и благодарност към лектора - Илияна Цоловска, за интересната, компетентна и изключително полезна презентация.
Презентацията може да видите ТУК