Този сайт използва бисквитки. Допълнителна информация. - Разбрано.
Председателят на БТПП Цветан Симеонов уважи откриването на 30-тото юбилейно изложение „Месомания 2023“ провеждано от Асоциацията на месопреработвателите у нас, която е член на Палатата.
Сред присъстващите бяха още министърът на земеделието и храните Кирил Вътев, зам. министърът на икономиката Ирина Щонова, посланикът на САЩ в България, Н. пр. Кенет Мертен, посланикът на Италия у нас, Н. пр. Джузепина Дзара, председателят на Асоциацията на месопреработвателите Атанас Урджанов и председателя на Асоциацията на млекопреработвателите Димитър Зоров.
Атанас Урджанов сподели пред аудиторията, че в двете зали на площ от 1800 кв. м. посетителите ще могат да се запознаят с един от най-богатите асортименти от изложението през последните години на родните месопреработватели. Ще има смесица от традиционни и иновативни продукти.
Той благодари за съдействието на Министерството на земеделието и храните и Държавен Фонд „Земеделие“ за активната подкрепа през последните години. „Благодарение на добрия ни диалог с тези две институции през последните години е причината българският хранително-вкусов сектор се справя добре. Използвам момента да отправя апел и към Министерството на финансите да преразгледат проектонаредбата за стоките с висок фискален риск, която ако влезе от 1 януари 2024 г. ще причини големи затруднения на българския хранителен сектор, като може да причини и фалити“, сподели Урджанов.
Урджанов връчи благодарствен плакет и грамота от името на Асоциация на месо-преработвателите на министър Вътев за заслуги.
Министър Вътев сподели, че най-важната задача за неговия екип в момента е да свърже агрохранителната верига, която понастоящем продължава да бъде разделена на производители и преработватели по негово мнение. „Само така родният потребител ще може да има на трапезата си месни и млечни продукти произведени от български суровини, български плодове и зеленчуци, български пчелен мед“, допълни той.
Зам. министърът на икономиката и индустрията Щонова информира за хранително-вкусовата промишленост има много потенциал създаване на добавена стойност, като насърчаване на инвестициите, създаването на нови работни места, развивие на малките и средни предприятия „Днес в нея работят около 6000 фирми и около 80 000 души. 17 % от общата добавена стойност в индустрията се дължи на нея“, сподели Щонова.
Димитър Зоров, председател на Асоциацията на лекопроизводителите информира, че с помощта на Министерството на земеделието и храните асоциацията им е успяла да защити наименованията за произход на няколко български продукти, като киселото мляко, визитка на България в много страни по света и българското бяло саламурено сирене. „Надяваме се това да даде глътка въздух на загиващото ни производство и всички тези дейстния да бъдат от полза на потребителите, защото с тях искаме да им дадем гаранции, че вкуса ще бъде оригинален, и продуктите ще бъдат от изцяло българско мляко, както е било някога“, сподели Зоров.
Посланикът на САЩ в България Кенет Мертенс, заяви, че преди седмица, търговска делегация от 15 компании е дошла в посолството, за да изследват възможностите за бизнес у нас. Мертенс информира, че търговският стокообмен между България и САЩ е бил около 2 милиарда долара за 2022 г.,. „Българските продукти предлагани на американския пазар се радват на все по-засилващо се търсене. Ние смятаме, че партньорството помежду нашите две държави може да има дори по-голяма ниша за развитие. Радваме се, че много американски компании смятат, че могат да правят бизнес тук, някои от тях са познати, други може би не“, добави той.