Този сайт използва бисквитки. Допълнителна информация. - Разбрано.
Посещението на делегацията на БТПП и партньори в Китай продължава с инициативи в столицата Пекин. Срещата в Посолството на България бе официално открита от посланика Н.Пр. Андрей Техов. Той сподели, че тази година е особено важна година за отношенията между двете страни, тъй като се отбелязва 75-та годишнина от установяването на дипломатически връзки между България и Китай. Направи обзор на двустранните отношения и акцентира върху факта, че не присъстват проблеми от двустранен характер.
„Отчитаме постиженията на азиатската страна в социално-икономическо отношение. По информация на Световната банка от състояние на абсолютна бедност са изведени 850 млн. души в Китай през последните години. Като държава членка на ЕС имаме известни различия във външната политика, но за нас това не трябва да бъде пречка за развитие на двустранните отношения. Трябва да се стремим към прагматично сътрудничество, със практически резултати.“, каза дипломатът.
Обсъдени бяха инициативите "14+1", Един пояс, един път, като българската позиция е насочена към търсене на конкретни резултати от участието в тях. Желанието за сътрудничество е на лице, политическа подкрепа също има. Посланик Техов сподели, че България има две представителства в Китай - Посолство и Служба по търговско-икономически въпроси /СТИВ/ в Пекин и Генерално консулство в Шанхай. Той подчерта, че е важно е да се знае, че икономическите възможности се създават не само в столицата, а по места.
Бяха посочени и някои проблеми, сред които основен е търговският дисбаланс. Почти всички страни от ЕС се срещат с това предизвикателство. Честата смяна на правителства оказват известно влияние, но посещенията в Китай отварят врати. По последни данни, в инициативата „14 + 1“ България е на първо място по търговия със селско стопански продукти. Потенциал имаме в машиностроенето, инфраструктурните проекти и различни търговски ниши - като етеричните масла /розово масло/.
Посланик Техов сподели, че предстои 18-та сесия на Българо-китайската междуправителствена смесена комисия за икономическо сътрудничество, която по предварителна информация ще се проведе през 2025г. в София. Очаква се организирането и на бизнес форум. Дискутирани бяха и логистичните трудности - необходимостта от създаване на пряка самолетна връзка, въвеждането на краткосрочен безвизов режим /до 15 дни/, издаването на многократни бизнес визи и др. Посланик Техов сподели, че е необходимо България да участва поне в две международни събития, например в големи изложения - в Шанхай или Гуанджоу, за да има присъствие и видимост на китайския пазар.
Председателят на Българската търговско-промишлена палата Цветан Симеонов благодари за сърдечния прием в Посолството и направи кратък обзор на отношенията на палатата с партньори в Китай. Той отбеляза положителното развитие в организиране на обучителни семинари за български бизнес представители в Китай, започвайки с изпращането на единични участници и достигайки до над 30 обучаващи се. Много важна особеност е, че тази година в състава на делегацията са подбрани представители на различни сектори както и представители на институции. Плановете за следващата година са насочени към конкретни икономически сектори от двустранен интерес.
Симеонов изказа мнение, че има широк потенциал в създаването на смесени предприятия и по-широко участие на български компании в изложения в Китай. "Нуждаем се от практически стъпки, от балансиране на стокообмена.“, сподели председателят на БТПП. Според него за подпомагане на многобройните възможности в двустранните икономически отношения са необходими по-голям брой търговски съветници към дипломатическите представителства на България в азиатската страна.
В срещата взе участие и г-н Хуан, който представи основната дейност на Центъра за международно сътрудничество в гр. Фудзиен, основен организатор на обучението, в което участват българските делегати.
Участниците в срещата имаха възможност да се представят и да споделят виждания за двустранните отношения. Представителите на Българската банка за развитие Цанко Арабаджиев, изпълнителен директор и Михаил Вълчанов, директор Преговори и международно сътрудничество представиха новата експортна програма, която се очаква да стартира скоро за българския бизнес.
Срещата продължи с кратка сесия с въпроси и отговори относно възможностите за сътрудничество в сектора на възобновяемата енергия, износа на българско вино, колаборация в селското стопанство и хранително-вкусовата промишленост.