Този сайт използва бисквитки. Допълнителна информация. - Разбрано.
На 10 септември в Гранд Хотел София се проведе международна конференция на тема „Транснационални инвестиции в един променящ се свят: санкции, скрининг и разрешаване на спорове“ (Cross border investments in a changing world: sanctions, screening and dispute resolutions).
Конференцията беше организирана от Българската търговско-промишлена палата с подкрепата на E.L.E.C - Европейска лига за икономическо сътрудничество и със съдействието на председателя на ВАдвС д-р Ивайло Дерменджиев.
Лектори на събитието бяха едни от най-големите световни експерти в областта на международни арбитражни процедури и инвестиционни спорове - д-р Кевин Карол и д-р Реми Гербей от HHR (Hughes Hubbard & Reed).
Събитието бе уважено от редица официални гости, сред които министри, представители на изпълнителната и законодателната, съдебната власт, водещи арбитри, адвокати и юрисконсулти, представители на неправителствени организации и посолства.
Приветствия към гостите отправиха модераторът на конференцията – д-р Ивайло Дерменджиев, Мария Павлова - министър на правосъдието, Тодор Табаков – зам.-председател на БТПП и Бранимир Ботев - главен изпълнителен директор на E.L.E.C /Европейска лига за икономическо сътрудничество/.
Събитието беше открито от д-р Ивайло Дерменджиев, председател на Висшия адвокатски съвет и зам.-председател на АС при БТПП, който поздрави гостите и отбеляза изключителната важност на темите, като посочи, че те са от ключово значение за привличането на инвеститори от целия свят в България.
Тодор Табаков, зам.-председател на УС на БТПП приветства участниците и благодари на останалите съорганизатори за усилията конференцията да се реализира. Той подчерта, че тематиката на настоящата конференция е изключително важна за нашата страна, на фона на геополитическата ситуация в света с безпрецедентната политическа криза у нас и все по-открито признаващия се хроничен недостиг на квалифицирани кадри в българската икономика.
Табаков отбеляза, че настоящата конференция може да анализира перспективите за изход от трудната ситуация, в която се намира България в процеса на привличане на чуждестранни инвестиции. Той очерта накратко също така и своите виждания за санкциите, скрининга и разрешаването на спорове.
Главният изпълнителен директор на E.L.E.C – Бранимир Ботев заяви, че призванието на Европейската лига за икономическо сътрудничество е да създава мостове между различни страни за по-сериозен икономически обмен.
Мария Павлова – министър на правосъдието, подчерта, че значителните предимства на арбитража, като алтернатива на съдебното производство са бързината и конфиденциалността, които са от особено значение в търговските правоотношения. Страните също така могат да изберат арбитри със специфична компетентност, да уточнят процедурните правила и приложимото право към предмета на спора.
Министър Павлова обърна внимание, че за наличието на стабилна просперираща икономика в глобалния свят е от фундаментална важност съществуването и прилагането на действащите национални и международни правни механизми. В този смисъл българското законодателство и в частност министерството на правосъдието има за цел и основна задача постигането на правна сигурност за икономическите оператори, посредством развитието на законодателството.
Конференцията продължи със същинската част в която лекторите Кевин Карол и Реми Гербей изнесоха своите презентации.
Адвокат Кевин Карол, партньор в офисите на HHR (Hughes Hubbard & Reed), заяви, че за Вашингтон и вероятно за останалите му близки партньори България представлява рискова страна за правене на инвестиции. Той посочи няколко причини. Отношенията на представители на властта с руски олигарси, които дават лош имидж на правителството. Наличната корупция. Силно разпространения сив сектор дублиращ множество от светлите сектори на икономиката ни. По думи на Карол сивият сектор у нас достига до 1/3-та от размера на националното стопанство.
Посочените, наред с други фактори правят България страна в която хипотетичен американски инвеститор може да направи неволно нарушение, от което впоследствие да пострада.
Според Кевин Карол утешаващ за инвеститорите е фактът, че България има подписано споразумение със САЩ за арбитраж.
Адвокат Реми Гербей, партньор в офисите на HHR (Hughes Hubbard & Reed), информира, че като брой на заведените арбитражни дела срещу България, страната не стои лошо спрямо своите съседи. Срещу страната ни в момента има 6 дела, докато срещу Румъния, например, те са 12 на брой. Лекторът обърна внимание и на факта, че големите инвеститори имат практиката да следят внимателно хода на делата и изслушванията по тях.
Гербей призова правителството да си зададе въпроса каква е причината да съществуват тези случаи и как те могат да бъдат избегнати, защото исковете най-често са заведени в резултат на вземане на лошо решение от страна на администрацията и впоследствие струват скъпо.
Конференцията завърши с отговори на въпроси зададени от аудиторията.