Този сайт използва бисквитки. Допълнителна информация. - Разбрано.
Заместник-председателят на БТПП д-р Васил Тодоров участва в тържественото отбелязване на 75 години от създаването на Института за икономически изследвания (ИИИ) при БАН. „Институтът е естествен партньор на Палатата и с всеобхватната си научноизследователска и развойна дейност подкрепя бизнеса и обществото“, отбеляза Тодоров и връчи плакет и грамота на ИИИ.
На тържеството на ИИИ присъстваха членове на ръководството на БАН, представители на министерства, държавни агенции, ректори на висши училища, работодателски организации, бизнес структури и НПО, независими експерти и партньори по научни проекти.
Идеята за създаването на Института се заражда през 1947 г., а през 1949 г., с решение на Управителния съвет на БАН, е утвърден като звено на Академията. От създаването си досега той е научното звено при БАН, което извършва фундаментални и приложни изследвания в областта на икономическите науки. През 2010 г. при преструктурирането на звената на БАН той е преименуван в Институт за икономически изследвания (ИИИ).
Пръв директор на Института е акад. Иван Стефанов, като в него са работили редица изтъкнати учени икономисти, сред които акад. Жак Натан, акад. Евгени Матеев, акад. Евгени Каменов, чл.-кор. Тодор Владигеров, чл.-кор. Кръстю Добрев, чл.-кор. Веселин Никифоров, чл.-кор. Иван Ангелов, проф. Кирил Киряков, проф. Асен Чакалов, проф. Петър Шапкарев, проф. Добри Брадистилов, проф. Тодор Вълчев, проф. Стефан Стоилов, проф. Ал. Димитров, проф. Гарабед Минасян, доц. Петър Добрев и много други.
Запазена марка на Института е Годишният доклад "Икономическо развитие и политики в България: оценки и очаквания" - първото по рода си издание за състоянието на българската икономика, в което се прогнозират и перспективите за развитието й в средносрочен план. ИИИ поддържа партньорска мрежа със сродни организации от Европа и Азия - има подписани споразумения за сътрудничество със съответните институти от национални академии и висши училища от Италия, Полша, Словакия, Румъния, от Виетнам, Китай, Корея и др. Успешно продължава и работата на създадения към Института Ресурсен център за икономически изследвания на Азия.