Този сайт използва бисквитки. Допълнителна информация. - Разбрано.
Ясен знак за необходимостта от активна държавна и частна ангажираност за развитие на цифровите технологии и степента, до която тяхното прилагане влияе върху бизнес практиките и административното управление
България показва динамично позициониране в световната класация за дигиталната конкурентоспособност на Института за развитие на мениджмънта (IMD) - Швейцария за 2024 г., където позициите са обусловени от различни фактори, включващи знания, технологии и готовност за бъдещето. За трета поредна година Българската търговско-промишлена палата е официален партньор на проучването.
Дигиталната класация е показател за нивото на развитие на цифровите технологии и степента, до която тяхното прилагане оказва влияние върху бизнес практиките, административното управление и функционирането на гражданското общество в страните - обект на проучването.
В категорията „Общо и фактори“ България се позиционира на 56-то място от 67страни, което представлява спад с 1 пункт от 55-мо място през предходната 2023 г., въпреки че в настоящата класация участват нови 3 икономики, което е своеобразен напредък за България. По отношение на „Знанията“, страната отбелязва спад от 4 пункта и е на 59-то място за 2024г., което подсказва, че има място за подобрение в стратегиите за повишаване на експертизата и уменията.
Когато разгледаме „Технологии“, обаче забелязваме един добър ръст от 7 пункта и вече сме на 49-то място в сравнение с 56-то през 2023г., което ни показва, че стимулирането в инвестициите в технологични иновации и инфраструктура е една добра посока. Спад се наблюдава в „Бъдеща готовност“, където страната пада само с 3 пункта, изразяващи потребността от по-активни действия за адаптиране към бъдещи технологични тенденции.
В подкатегорията „Знания“ наблюдаваме, че „Талантът“ се е понижил с 3 пункта, а „Обучението и образованието“ са намалели с 8 пункта, което предполага необходимостта от реформи в образователната система. По отношение на "Научната концентрация" има спад от 3 пункта, което е предупредителен знак за необходимостта от по-силна научноизследователска инфраструктура и по-добро финансиране на научните изследвания.
В Категорията "Технологии" - "Регулаторната рамка" пада съответно с 1 пункт, но "Технологичната рамка" и "Капитал“ се вдигат в класацията напред съответно с 1 и цели 17 места, сигнализирайки за важността от подобрения в законодателната и инфраструктурна среда за иновации и необходимостта от предвидима бизнес среда и подобряване на конкурентоспособността на икономиката.
В "Бъдеща готовност" страната отчита спад с 3 пункта, като "Адаптивните нагласи" падат с 11 пункта отново. "Бизнес гъвкавостта" обаче се подобрява с 5 пункта и "IT интеграцията" пада с 3 пункта. Тези числа отразяват предизвикателствата, пред които е изправена България в адаптацията към бързо променящите се технологични реалности и глобалния дигитален пазар.
Този анализ подчертава значимостта на по-нататъшните усилия за подобряване на дигиталната конкурентоспособност на България. Световната дигитална конкурентоспособност се променя динамично и изисква постоянна адаптация и иновации, което прави необходимостта от активна държавна и частна ангажираност - по-важна от всякога за укрепване на позициите на страната в следващите издания на класацията.
Основните предизвикателства пред България, посочени от Център за изследване на демокрацията, в хода на проучването за България:
За по-подробна информация за доклада на IMD World Digital Competitiveness Ranking 2024 и цялостното представяне на България отворете следните линкове:
https://www.imd.org/entity-profile/bulgaria-digital/
https://imd.widen.net/content/juvnfhbivi/pdf/2024-Digital-Country-profile-Bulgaria.pdf
********
Още данни за глобалната конкурентоспособност от доклада на IMD
Сингапур, Швейцария и Дания са най-конкурентните в цифрово отношение сред 67 глобални икономики, докато САЩ показват спад
Икономиките, които се отличават с дигитална конкурентоспособност, се открояват с голям брой издадени високотехнологични патенти, силно прилагане на правата върху интелектуалната собственост и ефективно използване на предимствата на електронното управление.
Сингапур отново оглави класацията за световна цифрова конкурентоспособност (WDCR) на IMD за 2024 г. Втора е Швейцария, а трета Дания. САЩ се сринаха с три позиции и се класираха четвърти.Геополитическото напрежение все повече се превръща в определящ фактор за оформянето на дигиталната конкурентоспособност на държавите, се казва в доклада.
Друго значимо предизвикателства пред дигиталната конкурентоспособност към 2025 г. е голямото несъответствие в развитието на цифровата инфраструктура в различните страни.
В допълнение, докладът сигнализира как икономиките трябва да се справят с темпото на промяна в технологичния напредък и с изискванията за способности. Въпреки че нововъзникващите технологии като изкуствен интелект (AI), блокчейн и квантово изчисление движат иновациите, прекрояват индустриите, икономиките и обществата, те също могат да разширят дигиталната пропаст. Държавите, които ефективно използват силата на тези технологии, вероятно ще подобрят своето цифрово конкурентно предимство, което ще доведе до устойчив икономически растеж, подобрена производителност и по-голямо глобално влияние. Ключовите индикатори в класацията, сигнализиращи за това, включват предоставяне на високотехнологични патенти, права върху интелектуална собственост и електронно управление.