Този сайт използва бисквитки. Допълнителна информация. - Разбрано.
На 7 април под егидата на президента Румен Радев се проведе кръгла маса, посветена на темата „България и петата индустриална революция“. Събитието обедини на едно място представители на институции, технологичния сектор, местната власт и академичната общност – с една обща цел: как България може да се възползва от новата вълна в световната икономика и да се превърне в притегателна дестинация за инвестиции в изкуствен интелект.
Акцент в дискусията беше идеята за създаване на гигафабрика за изкуствен интелект в България – проект, който би могъл да донесе милиарди евро инвестиции и хиляди високотехнологични работни места. България разполага с нужните предимства: геостратегическо разположение, таланти, ресурси и политическа воля.
„За първи път България може да участва в индустриална революция наравно с водещите сили“, подчерта Доброслав Димитров от БАИТ. По думите му, в следващите пет години ще се изградят повече ИИ фабрики, отколкото през последните две десетилетия взети заедно. Времето за действие е сега.
Президентът Радев бе категоричен: „Историческата възможност е тук и сега.“ Той призова за спешна разработка на ясна национална концепция – с конкретни предложения към инвеститорите: налична електроенергия, водни ресурси, образователен капацитет и административна готовност.
Големите технологични компании, включително Microsoft, Google и OpenAI, вече активно търсят нови локации извън претоварените пазари. България има шанс да привлече една от тях и да влезе в нова технологична орбита – ако действа координирано и стратегически.
От страна на Българската търговско-промишлена палата в дискусията взеха участие представители на новосъздадения Съвет по изкуствен интелект към БТПП – Владислав Стоицов и Александър Александров. Съветът по изкуствен интелект бе учреден към БТПП като консултативен и експертен орган именно с цел да подпомага реализирането на подобни стратегически за страната ни цели. Неговата мисия е „да бъде двигател за превръщането на България във водещ клъстер за изкуствен интелект в Европа, подпомагайки развитието на ИИ по отговорен, етичен и устойчив начин, в полза на бизнеса, обществото и икономиката“. Визията на Съвета предвижда България да се утвърди като разпознат център за иновации, експертиза и развитие в областта на ИИ на европейско и световно ниво, привличащ таланти, инвестиции и партньорства от цял свят.
Основните цели на Съвета са в пълен синхрон с темите, обсъдени по време на кръглата маса. Те включват както пряка подкрепа към българските предприятия за внедряване на ИИ с цел повишаване на тяхната конкурентоспособност, така и създаване на платформа за експертен диалог и сътрудничество между бизнеса, научните среди и институциите. Съветът разработва препоръки и становища относно политики и регулации в сферата на ИИ, насочени към държавните органи и европейските институции. Сред приоритетите му са също насърчаване на етичното и отговорно развитие на изкуствения интелект, информиране и образование на обществото и бизнеса за възможностите на ИИ, както и подпомагане на създаването на благоприятна среда за иновации и инвестиции в този сектор. Не на последно място, Съветът си поставя за цел да стимулира научноизследователската дейност и обучението на ново поколение кадри в областта на ИИ, които да бъдат движеща сила за екосистемата у нас.
България има всички предпоставки да се превърне във фактор в петата индустриална революция, ако усилията на държава, бизнес и наука се обединят в обща стратегия – около тази идея се обединиха участниците във форума. БТПП и нейният Съвет по изкуствен интелект заявяват готовност да съдействат активно за реализирането на визията, представена на кръглата маса – от привличането на големи инвестиции за ИИ инфраструктура, до подготовката на кадри и подкрепа за българските компании в навлизането им в ерата на изкуствения интелект.