МЕЖДУНАРОДНА КОНФЕРЕНЦИЯ „ Арбитраж – нови предизвикателства“

Публикувано 21.08.2024 г.

На 22-23 март 2019 г. се проведе организирана съвместно от Българската търговско-промишлена палата, Висшия адвокатски съвет и Софийската адвокатска колегия, Международна конференция „Арбитраж – нови предизвикателства“ с 131 участника .

В рамките на събитието бяха обсъдени теми, свързани с арбитража, новите технологии и бизнеса на 21-ви век, защитата на личните данни и интелектуалната собственост, взаимодействието между съда и арбитража и други теми, свързани с дейността на арбитражните съдилища и международни практики.

В конференцията взеха участие председатели на арбитражни съдилища от водещи европейски страни, български и международни арбитри, членове на адвокатски колегии, съдии и юристи, ангажирани с проблемите на взаимодействие между съда и арбитража и други.

Приветствие към участниците отправиха зам.-министърът на външните работи на РБ г-н Юрий Щерк, председателят на Висшия адвокатски съвет адв. Ралица Негенцова, председателят на УС на БТПП г-н Цветан Симеонов и председателят на САК адв. Ивайло Данов.

Доклади по темите представиха чуждестранните гости председателят на комисията за международни отношения на Националния съвет на френските адвокатски колегии, председателят на Мадридския АС, представител на Парижката и Нюйоркската адвокатски колегии. От страна на АС при БТПП доклади представиха г-н Ангел Калайджиев, г-жа Анета Антонова, г-н Добромир Грозев, г-н Александър Кацарски, г-н Ивайло Дерменджиев и г-н Благовест Пунев.

В отделен панел от страна на г-н Ивайло Дерменджиев беше представена темата за арбитража в областта на спорта . Темата  относно арбитража за разрешаване на колективни трудови спорове беше представена от страна на г-жа Мариана Иванова – главен експерт в НИПА.

За работни езици по време на Конференцията бяха определени български, френски, английски и испански.

Тържествената сесия премина при изключителен интерес от страна на участниците към проблемите, предмет на обсъждания по основните теми. По време на дискусиите изказващите се споделиха законодателен и практически опит от различни държави. Този обмен на мнения по важни и нови проблеми на международния търговски арбитраж беше оценен като изключително полезен източник на информация, необходим за успешното развитие на международното икономическо сътрудничество.