Препоръки към бизнеса

Публикуване 16.08.2024 г.

Основното отличие на арбитража в сравнение с държавното правосъдие е неговият по-бърз и гъвкав характер на процедурата, както и няколко пъти по-ниските такси от тези на държавните съдилища.

Арбитражният съд при БТПП е компетентен да разглежда граждански и търговски имуществени спорове, както и спорове за попълване на празнини в договора или приспособяването му към нововъзникнали обстоятелства между страни, физически или юридически лица, независимо дали местожителството и седалището на страните е в Република България или извън нея. Извън компетентността на АС при БТПП са спорове за вещни права или владение върху недвижим имот, за права по трудови и семейни правоотношения, спорове за издръжка, както и потребителски спорове.

В случай, че желаете да се възползвате от възможността  да получите качествено и бързо разрешаване на търговски спорове с ваши бизнес партньори, като възложите разглеждането им на Арбитражния съд при БТПП, е необходимо да се запознаете с основните аспекти на арбитражната процедура, съдържащи се в следните няколко точки:

  1. АРБИТРАЖНО СПОРАЗУМЕНИЕ

Основата на всяко арбитражно производство е правилно изготвеното и валидно сключено арбитражно споразумение. За да бъде отнесен един спор за разрешаване пред нашия арбитражен съд е необходимо да включите в търговските си договори арбитражна клауза, която можете да откриете на сайта ни в раздел „АРБИТРАЖНИ КЛАУЗИ“.

Арбитражното споразумение се счита за валидно, когато е сключено в писмена форма. То може да е под формата на клауза в писмен договор или да се съдържа в общи условия, към които препраща сключеният между страните договор, както и в разменени между страните писма и други писмени средства за комуникация.

Страните могат да уговорят в арбитражното споразумение:

  • делото да се разгледа от тричленен състав от арбитри или от едноличен арбитър;
  • езика на производството;
  • седалището на арбитража;
  • приложимите процедурни правила, стига те да не противоречат на повелителни норми на приложимия за арбитража закон или на принципите на този правилник.
     
  1. ПРЕДЯВЯВАНЕ И СЪДЪРЖАНИЕ НА ИСКОВАТА МОЛБА

Арбитражното производство започва с подаване на искова молба в Секретариата на Арбитражния съд в седалището му в град София.

Исковата молба трябва да съдържа:

  • пълното наименование, ЕИК/ЕГН на страните;
  • адрес на страните, телефон, телефакс, електронен адрес;
  • цена на иска;
  • изложение на обстоятелствата, на които се основава искът;
  • в какво се състои искането;
  • името на арбитъра или искане той да бъде назначен от Председателя на Арбитражния съд;
  • опис на документите, приложени към исковата молба;
  • подпис на ищеца.
     

Към исковата молба трябва да бъдат приложени:

  • арбитражното споразумение, когато компетентността на АС при БТПП не се основава на международен договор;
  • удостоверения за актуалното състояние на ищеца и ответника;
  • преписи от исковата молба и писмените доказателства според броя на ответниците.
     

Цената на иска се определя съгласно правилата на чл. 6, ал. 1 от Правилника на АС при БТПП.

Можете да изчислите дължимата арбитражна такса, като въведете цената на иска в калкулатора на нашия сайт.
 

  1. ИЗБОР НА АРБИТЪР

Можете да изберете арбитър от листата на АС при БТПП.

По дела, по които страна е чуждестранно лице или местно лице с преобладаващо (повече от 51%) чуждестранно участие, то може да посочи за арбитър чужденец, който не е вписан в списъците на арбитрите към АС при БТПП.

Страните могат да определят едноличен арбитър по взаимно съгласие от списъка на арбитри на АС или да предоставят на Председателя на Арбитражния съд да го определи.
 

  1. ПРИНУДИТЕЛНО ИЗПЪЛНЕНИЕ ВЪЗ ОСНОВА НА АРБИТРАЖНО РЕШЕНИЕ

Можете да се снабдите с изпълнителен лист въз основа на постановеното от АС при БТПП арбитражно решение, което не се нуждае от признаване и одобрение от държавния съд. Арбитражните решения са окончателни и подлежат на принудително изпълнение срещу неизправния длъжник.
 

  1. ЕЛЕКТРОНЕН ДОСТЪП ДО МАТЕРИАЛИТЕ ПО ВАШЕТО ДЕЛО

Можете да се възползвате от осигурената технологична обезпеченост на АС при БТПП, която дава възможност на страните за „он лайн” справки и предоставя обобщена и систематизирана информация по делата. АС при БТПП ви осигурява Интернет достъп до материалите по вашето дело 24 часа в денонощието и 365/6 дни в годината. За целта е необходимо да попълните декларация за достъп, която се предоставя от Секретариата на АС.
 

ДОПЪЛНИТЕЛНО УЛЕСНЕНИЕ ЗА СТРАНИТЕ:

Седалището на АС при БТПП е в София, но в клаузата за арбитраж, която сте включили в договора, бихте могли да посочите като място на арбитража друго селище, което би било по-удобно за вас.