Алтернативни способи за разрешаване на спорове

 
 
ПОМИРЕНИЕ
Този способ спомага за извънсъдебно разрешаване на спорове между страните чрез спогодба, в случай, че се съгласят да приложат Правилника за помирение.
 
Предмет на помирението могат да бъдат вътрешни и международни спорове от частноправен характер, по които е допустимо сключване на спогодба.
 
Наличието на висящ съдебен или арбитражен процес по същия спор, а и такъв, който е възникнал след приключване на последните с влязъл в сила акт, не е пречка за започване на помирение.
 
Помирителното производство е доброволно и завършва със спогодба, която може да бъде възпроизведена в арбитражно решение при уговорени от страните условия.
 
УСКОРЕНО ПРОИЗВОДСТВО
Арбитражният съд при БТПП предлага разрешаване на спорове между страни със седалище в България по реда на бързото производство в рамките на 2-3 месеца чрез прилагане на Правилника за ускорени производства.
 
Правилникът за ускорени производства се прилага в случаите, когато страните изрично са уговорили това в арбитражно споразумение, а така също и когато ищецът направи изрично искане за това в исковата молба и ответникът приеме делото да се разгледа по реда за ускорени производства.
 
Спорът се разглежда от едноличен арбитър. 
 
Дължимата арбитражна такса е в размер на 70% от таксата, определена с пар. 2, ал. 1 от Тарифата за арбитражните такси и разноски по дела, които се разглеждат от Арбитражния съд при БТПП.
 
Арбитърът, който е Решаващ орган, постановява решение по делото в срок от 10 дни след изтичане на срока за писмени становища и реплики.
 
При постигане на спогодба, която страните желаят да бъде възпроизведена в арбитражно решение при уговорени условия, Решаващият орган постановява решение в срок от 5 дни след представяне на искането за това и спогодбата.
 
AD HOC
Арбитражният съд при БТПП прилага и Правилник за арбитраж “Ad hoc”. Този Правилник се прилага, когато страните по един международен търговски договор са включили в него клауза за арбитраж "Аd hoc", подпомаган от Арбитражния съд при Българска търговско-промишлена палата.
 
Обикновено страните избират арбитража "Аd hoc", когато искат да контролират арбитражната процедура или когато не могат да се споразумеят за арбитражната институция, пред която спорът да бъде отнесен за разрешаване.
 
Арбитражният съд при Българска търговско-промишлена палата предоставя на подпомагания от него арбитраж "Аd hoc" съдействие за учредяването му и пълна административна помощ и обслужване.
 
След приключване на производството, Решаващият орган  се произнася с окончателно и обвързващо страните решение, което подлежи на принудително изпълнение.
 
МЕДИАЦИЯ

Друг предлаган от АС при БТПП алтернативен способ за разрешаване на спорове е медиацията.

Този способ се отличава с по-широка компетентност, изразяваща се в разглеждане на граждански, търговски, трудови, семейни и административни спорове, както с вътрешен, така и с международен характер.

Медиацията е доброволна,  контролирана от страните и поверителна процедура за извънсъдебно разрешаване на спорове, при която трето лице - медиатор подпомага спорещите страни да постигнат споразумение.

Страните имат равни възможности за участие в процедурата по медиация. Те участват в процедурата по своя воля и могат по всяко време да се оттеглят.

Страните контролират спора и изхода от него. Те са пряко ангажирани в преговорите за разрешаване на спора. Страните сами формулират решение на спора, което отговаря на нуждите и интересите им.

Това, че медиацията е доброволна означава, че дори страните да са се договорили помежду си да отнесат спор към медиация, те не са задължени да продължат с процедурата по медиация след първата среща. В този смисъл, страните винаги контролират медиацията. Продължаването на процедурата по медиация зависи изцяло от желанието на страните.

Доброволната природа на медиацията означава също, че на страните не може да бъде наложено решение. За да бъде сключено споразумение, страните трябва доброволно да се съгласят да го приемат.