Трето столетие работим за Вас

Публикуване 20.08.2024 г.

През дългия период на своето съществуване Арбитражният съд при Българската търговско-промишлена палата се утвърди  като най-авторитетната институция на алтернативно недържавно правосъдие по частноправни, предимно търговски спорове в страната. Като институционен арбитраж с обща компетентност той успешно демонстрира предимствата на частното, договорно правораздаване пред осъществяваното от държавните съдилища. Арбитражният способ се характеризира с по-голяма бързина и по-малко разходи на средства и енергия за страните по делата. Тези предимства имат положително значение за сигурността на гражданския оборот и икономическата среда, от които е заинтересован бизнесът, и чиито представители са главните участници в арбитражния процес като спорещи страни по делата.

Реализирането на тези предимства на арбитражния процес не се определя само от иманентните  му характеристики на договорно, частно правораздаване, уреждано от диспозитивни процесуални правила, а и от субективния фактор – персоналния състав на институцията, който  осъществява нейната правораздавателна функция. Това са арбитрите, които съставят Арбитражната колегия на Арбитражния съд и участват в арбитражните състави,  разглеждат и решават арбитражните дела, образувани  в съда. Включените в листите арбитри са изтъкнати юристи от теорията и практиката, отговарящи на изискванията на Устава на АС при БТПП да притежават необходимия стаж и професионален опит в областта на търговското и гражданското право, които със своята компетентност могат да осигурят качествено правосъдие и да създават отношение на доверие към арбитражното производство. За постигането на тази цел, която в съвременните условия се затруднява от учредените през последните две десетилетия многобройни други арбитражни съдилища, в резултат на което Арбитражният съд при БТПП вече не е единствената арбитражна институция и  работи в конкурентна среда, арбитрите при него  трябва да притежават не само професионален, а и морален статус. Това означава, че включването им от ръководството на Арбитражния съд в арбитражните листи е мотивирано не само с притежаваната от тях компетентност, но както е и при съдиите в държавното правораздаване, и с преценка за наличието на морални качества, които могат да им осигурят независимост и безпристрастност при решаването на делата - задължителни предпоставки за формиране на доверие към правораздаването, осъществявано от тях. В тази насока са усилията на ръководството на Арбитражния съд при селектиране на кандидатурите за арбитри  във връзка и с необходимостта от подмладяване на състава на Арбитражната колегия и осигуряване на поколенческата приемственост на този състав. За постигане на посочените цели с промяна на Устава на АС при БТПП се предвиди ежегодно в края на всяка календарна година  избор на нови арбитри от Президиума на АС.

За положителния образ на АС при БТПП своя принос има и добрата организация по администриране на делата, за което основна заслуга имат въведената електронна система за обработване на делата и най- вече - служителите на неговия Секретариат.

 Необходимо е да се отбележи, че въпреки големия брой арбитражни съдилища, създадени след промяната в ЗМТА от 1993 г., АС при БТПП запази водещата си роля като арбитражна институция, предпочитана  от  страните по търговски спорове за тяхното разрешаване. За неговия авторитет свидетелства и обстоятелството, че  промените от 2017 г.  в Закона за международния търговски арбитраж, с които споровете със страна „потребител“ по смисъла на пар.13 т.1 от Закона за защита на потребителя, се изключиха от компетентността на арбитражните съдилища като неарбитрируеми, не се отрази съществено на постъпленията на делата и обема на неговата натовареност. Това така, защото АС при БТПП разглежда поради посоченото предпочитание основно търговски спорове, отличаващи се  по-голяма сложност  като материя и по - значим интерес от тези, които бяха изключени компетентността на арбитража.

Качественото правораздаване трябва да реализира принципа на правовата държава с нейните основни характеристики на правна сигурност и предвидимост. Това намира израз както в обобщаване и унифициране на практиката на Арбитражния съд чрез съвещателните становища на неговата Арбитражна колегия, така и в съобразяването от него на тълкувателните решения на Върховния касационен съд в материята, която е предмет на правоприлагане в арбитражния процес – основно тази на облигационното и търговското право. В резултат на уеднаквяването на практиката по правоприлагането по сходни казуси се реализира и фундаменталният принцип за равенство пред закона на правните субекти – физически и юридически лица, което е от съществено значение за доверието в  тази институция. Тук е мястото да се отбележи, че се възстанови след продължителен период, през който не се издаваха годишни сборници с представителна практика на АС при БТПП, издаването на такива сборници, които не само популяризират неговата дейност, но и служат като помагало със съдържащите се в тях разрешения на правни проблеми за практикуващите юристи в материята на частното право  и извън арбитража.

Арбитражният съд при БТПП е исторически първият и през продължителен период от време единственият арбитражен съд, който поради това има водещо значение  за утвърждаване на този алтернативен способ за разрешаване на правни спорове и създаване на традиция в тази насока. Той не е само  първият арбитражен съд, но чрез своите арбитри и  ръководство, е осъществявал  на базата на приемствеността по отношение на добрите практики в правораздаването, неговата адаптация към променените обществени условия, особено след голямата промяна, свързана с прехода към пазарна икономика след 1989 г Този процес на модернизация се отнася както до подобряване и усъвършенстване на нормативната основа – правилата на арбитражния процес, така и въвеждането на съвременните технологии –  на дигитализацията при администрирането на арбитражните дела. Тук трябва да се отбележи приноса  на АС и неговото ръководство в създаване на закона – модел за арбитраж на УНСИТРАЛ /Комисията на ООН по международно търговско право/, както и в изработването на проекта на Закона за международния търговски арбитраж и неговите изменения,  с който са съобразени правилниците на всички арбитражни съдилища. С последните изменения в Правилника на АС при БТПП се създадоха нормативни условия за разширяване на неговата дейност като се предвиди възможността за създаване на листи от арбитри към регионалните палати на БТПП,  в седалището на които при наличие на арбитражно споразумение на спорещите страни, биха могли да се разглеждат техните спорове с участие на тези арбитри. С това изменение се цели облекчаване на достъпа до арбитражното производство на стопански субекти извън столицата..

По отношение прилагането на електронното правосъдие, АС при БТПП заема водеща позиция не само относно арбитражното правораздаване в страната, но и на това в Европа. С използването на съвременни  технологии се улеснява достъпът на страните и арбитрите до делата и тяхното движение, както и до информацията за доказването и развитието на арбитражния процес, което може да се осъществява от тях дистанционно и поради това представлява едно сериозно организационно подобрение в работата на съда. Развитието на този процес на технологични иновации в арбитражния процес, ускорено от периода на карантина и изолация, наложени от епидемията от Ковид, продължи с предвидената с последните изменения в Правилника на  АС при  БТПП възможност чрез видеоконферентна връзка между страните по делата да се  провежда частично или изцяло дистанционно  арбитражното производство и събирането на гласни доказателства в арбитражния процес.

Арбитражният съд при БТПП има и международно признание, което се изразява както в значителния брой международни арбитражни дела, които разглежда като избран от страните по спора  в арбитражното им споразумение съд, така и с участието със свои представители  в работата на УНСИТРАЛ и в Европейската група за арбитраж.

Съществуващите, създадени  през продължителния период на дейност на АС на БТПП високи стандарти на арбитражно правосъдие ни задължават да продължим с обединените усилия на Арбитражната колегия и Президиума на АС при БТПП тази положителна традиция като запазим и укрепим авторитета на институцията чрез осигуряване на качествено и предвидимо правораздаване, условие за създаване на благоприятна икономическа среда  за инвестиции и стопански растеж.